„Czas Mroku” – „Darkest Hour”

 

 

GaryOldman

 

 

W pierwszych dniach II wojny światowej, gdy Francja chyli się ku upadkowi, Wielka Brytania stoi przed widmem rychłego najazdu wojsk niemieckich. Gdy armia nazistów wydaje się niepowstrzymana, a na plażach Dunkierki stacjonują wojska alianckie, przyszłość Europy Wschodniej jest w rękach nowo wybranego premiera Wielkiej Brytanii – Winstona Churchilla. Manewrując między politycznymi rywalami, musi dokonać ostatecznej decyzji: negocjować z Hitlerem i ocalić naród brytyjski przed przerażającymi skutkami wojny albo wezwać lud do walki, narażając na niespotykane dotąd niebezpieczeństwo. 

Muszę powiedzieć, iż zostałem tym tytułem zaskoczony. Wiele już było pozycji filmowych o tym człowieku i każdy oglądałem z przyjemnością. Zazwyczaj były to podobne fakty historyczne, które wiele nie wprowadzały do biografii Winstona Churchilla. Dla mnie jednak nie miało to znaczenia, gdyż biograficzne produkcje są dla mnie perełkami. Tym razem reżyserowi udało się mnie, jako widza zaskoczyć. Joe Wright IV w tym filmie postawił całkowicie na postać Premiera, za to cała sytuacja polityczna z którą się zmaga w tym okresie stoi jakby z boku. Każdy z nas zna historię i dobrze wie jakie wydarzenia miało wtedy miejsce. Tym razem poznajemy tego człowieka głębiej. Poznajemy jego relacje z żoną, jego relacje między kolegami z partii, relacje z panującym monarchą, poznajemy Jego, jako człowieka który musi stawić czoła wyzwaniom. W tym okresie Winston Churchill, był złym koniecznym. Wśród kolegów miał małe zaufanie, nie traktowano go jako człowieka, który może coś zdziałać. Miał być, można powiedzieć kozłem ofiarnym, którego szybko się pozbędziemy i postawimy na kogoś innego. Ta sytuacja była wyjątkowa, nie był to dobry czas na sprawowanie władzy. Czas wojny, to czas człowieka o zdolnościach przywódczych, o zdolnościach, które poprowadzą naród do zwycięstwa. Ktoś kto zacięty jest w walce i nie boi się ugiąć, przed Królem, przed partią, przed wrogiem, a przede wszystkim jest na tyle silny, by nie poddać się przed sobą. W tym obrazie całość jest skupiona na postaci nowego premiera. Jego wybuchowość, jego relacje z bliskimi, relacje z współpracownikami, jego rozterki, chwile załamania … Widzimy postać człowieka, który chce stanąć na nogi po własnych niepowodzeniach. Musi udowodnić sobie oraz innym, że jest odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu. Osobą, której zależy na niepodległości oraz niezależności Kraju.

c25fc92b3dd14a748a2b327959259f2e

 

Cały ten obraz jaki mamy przyjemność oglądać, przez 2 godziny, jest teatrem tego jednego aktora. Gary Oldman w roli Winstona Churchilla jest wprost rewelacyjny oraz wybitny. Aktor fantastycznie wyczuł wszystkie wartości jakie powinny być zawarte w tej postaci. Tchnął w nie na nowo życie, byśmy mogli je zobaczyć na ekranie. Ta postać niesie cały film i skupia naszą uwagę, przyciąga jak magnes. Otrzymujemy przejmujący i przekonujący portret człowieka, który podnosi się po dekadzie politycznych i osobistych klęsk, dorastając do wielkości, jakiej zawsze pragnął. Ten film, to Gary Oldman w najlepszym wydaniu. Uważam, że to Jego kolejna najlepsza rola w życiu. Człowiek który stał się legendą, staje się nią ponownie na ekranie dzięki temu aktorowi. Sam aktor został już też doceniony za tą rolę min.

2018 Złoty Glob wygrana
Złoty Glob
Najlepszy aktor w dramacie Gary 
2018 Critics' Choice wygrana
Critics’ Choice
Najlepszy aktor Gary Oldman
2018 wygrana
Miedzynarodowe AACTA
Najlepszy aktor zagraniczny Gary Oldman
2018 Aktor wygrana
Aktor
Najlepszy aktor w roli głównej Gary Oldman

A teraz jeszcze czeka aktora droga po Oscara, czy go otrzyma? To się okaże za niedługo.

„Czas Mroku” jest filmem niesamowitym, jest filmem o człowieku, który musi zawalczyć sam o siebie, zawalczyć o naród. Winston Churchill , Oldmana jest nową odsłoną w świecie filmowym. Jest jego Winstonem, który przejdzie do historii filmu. Dla tej roli naprawdę warto zobaczyć ten film. POLECAM!!!!!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s