„Pomniejszenie” – „Downsizing”

 

04de701091ffe6b46cf1270a6baf2630

 

 

Film pokazuje, co może się stać z ludźmi i światem, kiedy norwescy naukowcy – próbując znaleźć rozwiązanie problemu przeludnienia – odkrywają sposób na zmniejszenie ludzi do wysokości zaledwie 5 cali. Proponują też trwający 200 lat program przekształcenia rzeczywistości z wielkiej w małą. Ludzie szybko orientują się, jak wygodniejsze i zamożniejsze życie mogą wieść w zminiaturyzowanym świecie. Obietnica lepszego życia kusi także nie wyróżniającego się niczym Paula Safranka oraz jego żonę Audrey. Oboje decydują się na życie w mniejszym rozmiarze i mniejszym świecie. Ta decyzja zmienia ich życie na zawsze.

Można oczekiwać, iż ten tytuł będzie czymś lekkim i przyjemnym, gdy czytamy opis dystrybutora. Twórca filmu, reżyser oraz współscenarzysta Alexander Payne , ubiera poważne problemy świata w miniaturowe ubranko. Efektem tego posunięcia jest obraz, który wydaje się miejscami prześmiewczy, humor balansuje na granicy szyderstwa czy też ironii.  „Pomniejszenie” to wydawałoby się ucieczka od ważnych wielkich problemów. Przyrost naturalny, walka o ziemię, walka o przetrwanie, różnice społeczne, bogactwo, bieda …. praktycznie mamy tutaj wszystko. Ucieczką i ratunkiem ma zostać właśnie pomniejszenie. Ubogi może nagle polepszyć swój byt materialny. Ktoś z klasy średniej, ma szansę stać się kimś naprawdę bogatym. Perspektywa zmiany swojego stanu portfela kusi i to bardzo. Nagle zaczynamy być dowartościowani, jednak czy to nie jest wszystko bańką, która w którymś momencie może pęknąć?

Tutaj właśnie wyłapujemy tą przewrotność systemu. Reżyser pokazuje, iż bez względu co byśmy nie zrobili to i tak wszystko stanie w miejscu. Nie nastąpią zmiany na lepsze, zawsze ktoś znajdzie odpowiednią lukę, by wypełnić ją tak , aby móc na tym dobrze zarobić, a przy tym wcale się nie narobić. Otrzymanie takiej możliwości zmniejszenia, uruchomiło w ludziach lenistwo, brak organizacji, brak osiągania celów. Wszystko łatwo podane na tacy powoduje, że czujemy się beztrosko. Problemy wcale nie zniknęły, one po prostu się tylko zmniejszyły. Nagle to, co powinno cieszyć, przestaje być pożądaniem i stajemy w miejscu patrząc za siebie i zadajemy pytanie – czy było warto?

Cała historia tego człowieka, pokazuje tak naprawdę, iż warto pozostać sobą, warto trzymać się swoich ideałów co prowadzi do tego , że ta nasza zwyczajność jest niezwyczajną, a prostoduszność uszlachetnia i powoduje stabilność emocjonalną. Nie doszukiwałbym się w tym obrazie psychologicznego przesłania, gdyż go nie znalazłem. Tak naprawdę wszystko jest jak na tacy, wystarczy to wyłapywać po kawałku. Przez te 2 godziny 10 minut przewija się wiele wątków, wiele historii, które gdzieś otaczają naszego głównego bohatera. Przy całości widzimy ten obraz wyimaginowanej rzeczywistości, która miałaby pomóc w przetrwaniu. Tak naprawdę nadal jest tą szara rzeczywistością, którą znał z dotychczasowego życia.

Muszę przyznać, że świetną postać stworzył tutaj Matt Damon, który wcielił się w Paula Safranka. Jest to rola stonowana bez fajerwerków, a przy tym stanowcza i trzymająca wszystkich w jednym kręgu. Obserwujemy człowieka, który pomału traci swoje dotychczasowe szczęście na poczet czegoś innego lub lepszego. Upadek, który boli i powoduje, by jednak stanąć z kolan. To wszystko zaczyna uczyć Go na nowo życia i otwiera na coś czego nie dostrzegał w dotychczasowej „normalnej” przestrzeni. Towarzyszą mu dwie inne postaci. Rewelacyjny Christoph Waltz w roli rosjanina oraz Hong Chau w osobie pewnej kobiety, która zacznie wypełniać żucia Paula. Wszystko tak ze sobą współgra, że nikt nikogo nie przyćmiewa, wręcz przeciwnie. Tutaj każdy każdego napędza.

Muszę napisać, iż „Pomniejszenie” było filmem, który dobrze się oglądało i nie uważam, bym stracił tym sposobem czas. Coś trochę innego. Mogę spokojnie polecić ten tytuł.

 

 

3 myśli na temat “„Pomniejszenie” – „Downsizing”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s