„Paterno”

 

 

93376184634887701326

 


 

Joe Paterno  jest doskonałym szkolnym trenerem futbolu amerykańskiego, który zdobył najwięcej tytułów w historii. Mężczyzna cieszył się ogromną popularnością do czasu, kiedy w listopadzie 2011 roku wybuchł skandal. Jego były współpracownik, Jerry Sandusky, został oskarżony o wykorzystywanie seksualne młodych chłopców. Szybko wyszło też na jaw, że Paterno miał wiedzę na temat poczynań Sandusky’ego, czego nikt nie mógł mu wybaczyć. Trener musiał odejść ze stanowiska w niesławie. Zrealizowany przez HBO, oparty na faktach, dramat telewizyjny opowiadający o jednym z bohaterów skandalu, który w 2011 roku wstrząsnął opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych.

Film telewizyjny w reżyserii Barry Levinson‚a, twórca ten już współpracował z HBO w 2017 roku i zrealizował świetny film o tytule „Arcyoszust” z Robertem DeNiro i Michelle Pfeiffer. Po roku wraca z innym tytułem, który dotyczy również głośnych kontrowersji, które wstrząsnęły opinią publiczną w Stanach. Joe Paterno to postać, którą osobiście nie znałem z historii sportu. Człowiek też nie wszystkim się interesuje, stąd potem pewne braki wychodzą 🙂 Jednak wszystko można nadrobić, co tez tym tytułem uczyniłem. „Paterno” to historia, która staje się schyłkiem wielkiej kariery, wielkiego trenera. Doświadczony strateg, wielki trener, człowiek którego szanuje prawie każdy amerykanin. Niestety jak pokazuje życie, zawsze jest ta ciemna strona, która w danym momencie może wyjść na światło dzienne. W ciągu 1 godziny 45 minut poznajemy kulisy tej dosyć nieprzyjemnej historii, gdzie pokrzywdzone zostały dzieci. Ból, cierpienie, odrzucenie, szykany … tak wyglądało życie codzienne tych młodych chłopców skazanych na coś czego do końca sami nie rozumieli. Twórca nie zanudza nas faktami, wręcz przeciwnie. Zwracając naszą uwagę na wiele szczegółów, wciąga widza w bagno afery związanej z wykorzystywaniem seksualnym młodych chłopców. W roli Joe widzimy Al Pacino, który jak zawsze w mistrzowski sposób odgrywa swoją postać. Dobrze, że jeszcze mamy możliwość oglądania tego aktora na ekranach kin czy też telewizorów. Zawsze jest to wielka przyjemność. Zbytnio nie będę się rozpisywał na temat tego filmu, gdyż diabeł tkwi tutaj w szczegółach. By zrozumieć, trzeba to obejrzeć kawałek po kawałku i starać się znaleźć w skórze tego człowieka, który tak naprawdę chyba sam nie do końca wiedział co zrobił, lub czego nie zrobił. Tym sposobem został skazany na niełaskę po wielu latach wspaniałej służby dla idei sportu. My jako widzowie możemy ocenić postępowanie tego człowieka, który powinien jednak stanąć na straży ładu, porządku oraz wychowania w tej szkole i zareagować w odpowiedni sposób, by ukrócić pewne praktyki, które nie powinny mieć miejsca.

Jeżeli macie ochotę poświęcić swój czas dla Pacino w roli Paterno, to zapewne nie będzie to czas stracony. Świetna reżyseria oraz świetna gra aktorska. Tutaj nie ma czasu na nudę. Jest temat bolesny, z którego wielu powinno brać lekcje. Polecam!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s