„Czerwona jaskółka” – „Red Sparrow”

 

red_sparrow_ver4_xlg

 

Ekranizacja bestsellerowej książki byłego agenta CIA Jasona Matthewsa. Dominika Egorova zmuszona zostaje do przyjęcia roli „jaskółki”, specjalnie szkolonej uwodzicielki na usługach rosyjskich służb specjalnych. Uczy się używać swego ciała jako broni i robi wszystko, by nie stracić własnego „ja” w trakcie szkolenia, które zaprzecza godności człowieka. Udaje jej się stawić czoło niesprawiedliwemu systemowi i staje się bezcennym nabytkiem dla swych przełożonych. Jej pierwszym celem okazuje się Nate Nash, agent CIA, który prowadzi ściśle tajną infiltrację rosyjskiego wywiadu. Dwoje młodych agentów wpada w pułapkę namiętności i kłamstw, która zagraża ich przyszłości, międzynarodowym sojuszom i bezpieczeństwu obu mocarstw.

Wszyscy bardzo dobrze wiemy, iż walka między mocarstwami toczy się nadal, bez względu na to czy jestesmy w stanie wojny czy też pokoju. Za zewnątrz podajemy sobie dłonie, a w środku już knujemy i planujemy kroki. Ten film, to właśnie taka kolejna historia, ukazująca walkę między Stanami zjednoczonymi, a Rosją. Walkę o informację. Informacja to w owych czasach bardzo cenna rzecz. Dla niej niejedno państwo potrafi zrobić wszystko. Ważne jest to, by dowiedzieć się jak najwięcej na dany temat, w danej dziedzinie. Trzeba być o krok przed przeciwnikiem czy jak kto woli wrogiem. Wszystkie chwyty są dozwolone, a czerwone jaskółki są taką właśnie „bronią” w walce z przeciwnikiem.  „Czerwona Jaskółka”  moim zdaniem, to dobrze zrealizowane kino szpiegowskie, w którym nie wiemy, po czyjej stronie stoi tytułowa bohaterka. To dosyć wciągająca podróż po bardzo wyboistej drodze, przepełnionej ludzką awersją, prowadzącej do zaskakującego finału balansującego na pograniczu niespodziewanej zemsty. Reżyser filmu Francis Lawrence , małymi krokami przeprowadza Nas przez świat agencji wywiadowczej rosji. Tutaj jest surowość, bezwzględność, nie ma miejsca na uczucia czy też wstyd. Stąd też przydomek – Czerwona jaskółka. To ktoś kto rozpracowuje sobą … całym sobą …. gestem, dotykiem, spojrzeniem. Elektryzuje spokojem oraz usidla niedostępnością. Specjalnie wyszkolone osoby, skutecznie ale bez broni, potrafią zdziałać wiele. Wystarczy, że ofiara wpadnie w sidła. Sam film jest bardzo długi, gdyż trwa prawie 2 godziny 20 minut. Nakręcony jest w sposób bardzo spokojny, co mogło ryzykować zawianiem nudy. Na szczęście tak się nie stało. Wszystko w tym obrazie jest spójne i dozuje się nam krok po kroku emocje. Wciągani jesteśmy w tą szpiegowską sprawę, która musi być za wszelką cenę dokończona. Stajemy się towarzyszami tej kobiety, która wbrew sobie zostaje rzucona przez swojego wuja na głęboką wodę. Przecież Matce Rosji się nie odmawia i robi wszystko w Jej imię. Tym sposobem, ta piękna skromna baletnica, staje się agentem rosyjskiego wywiadu. Nie z wyboru, lecz dla ratowania swojego bytu oraz życia i zdrowia matki. Rozpoczyna się walka o przetrwanie. W rolę Dominiki Egorovej wciela się Jennifer Lawrence , która świetnie odnalazła się w swojej postaci. Piękno samo w sobie, to tylko opakowanie. Ważne jest to co drzemie w środku tej osoby. Wyczuwamy niebezpieczeństwo w tych oczach oraz ruchach, a niby wszystko tak wygląda niewinnie. Aktorka świetnie ukazuje przemianę Dominiki, z osoby skrytej i cichej w Kobietę pozbawioną zasad. Gra zaczyna się rozkręcać, jednak na czyich warunkach będzie prowadzona i do którego punktu doprowadzi, to tego Wam już nie napiszę.

„Czerwona jaskółka” to film z fajnym szpiegowskim klimatem, który potrafi widza wciągnąć. Tutaj bazuje się na agencie i tym co On potrafi. Nie uświadczymy niepotrzebnych ozdobników w formie pościgów, wybuchów czy strzelanin. To posunięcia, decyzje, plany, budują akcję tej historii. Solidnie zrobione kino, które stało się świetną pozycją dla kinomana. Polecam.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s