„W ułamku sekundy ” – „Aus dem Nichts”

 

246291.jpg-r_1280_720-f_jpg-q_x-xxyxx

 

W ułamku sekundy życie Katji eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina w trakcie żałoby próbują podtrzymać kobietę na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Jednak z czasem, gdy policja zaczyna podejrzewać o udział w zamachu dwoje młodych neonazistów, w Katji narasta potrzeba osobistej zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.

Twórca tego obrazu Fatih Akin stworzył film, który porusza swoją historią. Nie jest to nic wyimaginowanego. Te rzeczy, historie zdarzają się na całym świecie. Reżyser przypomina Nam swoim filmem dlaczego największą mądrością kina politycznego jest całkowita prostota. Niepotrzebne jest zwracanie się w stronę wielkich metafor i odciąganie tym sposobem kamery od sedna problemu, tutaj wchodzi się w sam środek tego konfliktu, który zapoczątkowano. „W ułamku sekundy” to bardzo mocny oraz emocjonalny film, naładowany bólem, cierpieniem, żalem oraz bezsilnością wobec całego systemu. Widzimy, jak w ciągu kilku minut wali się świat tej kobiety. Wszystko to co kochała, przestało istnieć. Zostało jej odebrane w imię czegoś, czego tak naprawdę w cywilizowanym świecie ciężko zrozumieć. Nienawiść wobec rasy, pochodzenia, doprowadza do wielkich tragedii. To właśnie spotyka Katje Sekerci, kobiety która jest szczęśliwa w swoim udanym związku oraz kobiety, która jest szczęśliwą matką. Jedna chwila odbiera wszystko. Mimo, że pozostaje rodzina, przyjaciele … to nadal jesteśmy sami. Pustka, która ogarnia sam środek nie zostanie już wypełniona.

3380176

„W ułamku sekundy” to obraz ukazujący system, który bardziej potrafi sprzyjać oprawcy, niż ofierze. Nikt nie jest winny, póki nie udowodni się mu tej winy. Tak, dobrze o tym wiemy. Niestety, wielu oprawców potrafi wyjść cało z takich sytuacji, śmiejąc się pod nosem patrząc w oczy i mając poczucie, że osiągnęli swój cel. Brak człowieczeństwa, empatii, współczucia … w potworze tego nie znajdziesz. Katja zderza się z takim potworem w postaci systemu sądowego oraz w postaci dwójki oprawców, morderców jej męża oraz synka. Zaczyna się batalia, która wyniszcza, nie pozwala zapomnieć. Walka mająca na celu ukarać, a w sposób niezrozumiały odwraca się przeciwko Niej. Sąd to Sędzia, Sędzia to człowiek, człowiek to zrozumienie. Niestety, brak jasnego spojrzenia na sprawę, oraz podważenie wielu dowodów w sposób perfidny przez obrońcę oskarżonych, doprowadza do decyzji zaskakującej. Nagle Katja zostaje pozbawiona wszystkiego na co liczyła. Nie dane jej było zobaczyć, jak oprawcy zostają skazani oraz zamknięci na wiele lat za kratami. Odebrano Jej ostatnia nadzieję. Ten moment był bardzo potrzebny, by chociaż trochę poczuć ulgę, zobaczyć sprawiedliwość, spojrzeć w oczy z pogardą i powiedzieć, wygrałam, dopadłam Was. To nie zwróci miłości oraz rodziny. Jednak sam akt w jakimś stopniu uspokaja. Nie chcę Wam za wiele opowiadać z tej historii, gdyż to trzeba poczuć samemu. Wejść w skórę bohaterki, poczuć te emocje. W rolę wcieliła się  Diane Kruger , która w niesamowity sposób oddaje każde emocje związane z całą sytuacją. Diane to Katja. Ona zrozumiała powagę tej historii. Dzięki Niej cały ten film nabiera sensu. Surowa wizja twórcy filmu i Ona stworzyli dramat bardzo poruszający oraz prawdziwy w swojej przemowie.

„Aus dem Nichts” to film, któremu warto poświęcić swój czas, o ile taki gatunek nas interesuje. Polecam.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s