„Party” – „The Party” – Prawda & Fałsz

 

The-Party-poster-600x904

 

Janet organizuje domowe przyjęcie w gronie najbliższych, aby uczcić swój awans na ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie. Wśród gości są sarkastyczna April  i jej mąż Gottfried, zwolennik medycyny alternatywnej; para wyzwolonych lesbijek – Martha  oraz jej o kilkanaście lat młodsza partnerka Jinny ; dziwnie zdenerwowany bankier Tom, który zaczyna imprezę od wciągnięcia kreski kokainy w toalecie. Tymczasem mąż gospodyni, Bill, zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Siedzi osowiały na środku salonu, bez słowa sączy wino i tylko od czasu do czasu puszcza ekscentryczną muzykę z płyty winylowej. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta…

Muszę powiedzieć, iż zaciekawił mnie opis dystrybutorski tego filmu od samego początku, gdyż zapowiada on ciekawą plątaninę zdarzeń w jednym miejscu. Tak też się dzieje 🙂 „The Party” to można powiedzieć twórcza wariacja na temat prawdy, fałszu, obłudy, kłamstwa w demokracji jak i prywatnym życiu. Jedno przechodzi w drugie oraz jedno jest zależne od drugiego. To dosyć świadome oraz  kameralne kino, za którym stoi  Sally Potter. Film trwa trochę ponad godzinę, więc nie jest przytłaczające oraz przeciągnięte na siłę. Można napisać, że widz otrzymuje przyjacielską psychodramę, która z początku powoduje uśmiech na naszych ustach, by na końcu zostawić nas bez nadziei na to, iż wszystko zakończy się pozytywnie. Obserwujemy jedno mieszkanie i ludzi, którzy spotkali się w jednym celu, świętowania politycznego sukcesu Janet. Siedem osób w jednym miejscu , siedmioro Przyjaciół, ludzi bliskich sobie. Jednak co myślą o sobie tak naprawdę? Jakie skrywają tajemnice, które dotyczą każdego z osobna?Twórczyni historii moim zdaniem upycha w tej małej przestrzeni brud codziennej hipokryzji. Z czasem słowa w tej przestrzeni zaczynają się uwalniać i powodować, że prawda to pojęcie względne dla każdego z osobna, gdyż każdy z tych osób jest inny i ma inne podejście do wielu spraw. Janet żona Billa, jako gospodyni i dopiero co nominowana na ministra zdrowia, kobieta dążąca do celu, wierząca w demokratyczne rozwiązania. Jednak czy jest Ona w pełni prawa w swoich czynach? Następnie mamy gości … April oraz jej mąż (niemiec) Gottfred. Ona już dawno przestała wierzyć w demokratyczne rozwiązania, dla Niej system jest chory i nie do naprawienia. Bierze rzeczywistość na trzeźwo bez używania ozdobników. On, człowiek żyjący w swoim świecie oderwanym od rzeczywistości, żyjący w przestrzeni alternatywnej medycyny oraz psychoterapii. Spokój, opanowanie, wytłumaczenie wszystkiego na swój sposób to jego metoda istnienia. Poznajemy jeszcze parę lesbijek. Dwie kobiety Martha oraz Jinny. Dzieli ich duża różnica wieku oraz poglądy na wiele spraw. Coś co może być szczęśliwe, w jednym momencie runie jak domek z kart. Uzupełnieniem jest Tom. Bankier, który budzi u wszystkich obrzydzenie, ale nikt nie powie mu tego wprost. Od startu wciąga kreski, zachowuje się dziwnie, irytująca, coś go trapi … czujemy że jest to przedsmak czegoś, ale nie wiemy jeszcze czego. Pojawić ma się jeszcze Marianna, żona Toma oraz bliska współpracowniczka Janet. Jednak Ona się spóźni i będzie tym finałem, który dopowiemy sobie już sami. Patrzymy, słuchamy, widzimy tą atmosferę, która wydaje się swobodna ale gdzieś cały czas czujemy niepokój. Zaczynamy wyłapywać drobne gesty … jak po kryjomu przeładowanie pistoletu przez Toma, telefony Janet czy osowiałość Billa. To właśnie Bill zapoczątkuje lawinę wydarzeń. Spokój i przyjemna neutralna atmosfera runie bez powrotnie. Nie chcę Wam opowiadać tej historii, gdyż trzeba ją posmakować samemu. Prześledzić tą sytuację , która ma nastąpić.

„The Party” jest filmem, który nie znudzi, wręcz przeciwnie. Potrafi wciągnąć w wir swoich wydarzeń oraz podejścia do wielu spraw. Nie jest to kino długie, więc i czasu za wiele nie zabierze 🙂 Ważnym dopełnieniem całości są świetne kreacje aktorskie. Każda z osobna, tworzy indywidualną postać, którą chcemy poznać. Odmienne style gry są pewnego rodzaju smaczkiem w tej opowieści. Dla nich z pewnością warto to wszystko zobaczyć.

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s