„Sieć podejrzeń” – „Spinning Man”

 

71GqbxMVO9L._SY679_

 

 

Evan Birch  to z pozoru szczęśliwy mężczyzna, wiodący idylliczne życie. Czarujący i przystojny profesor ma jednak również drugie oblicze, kobieciarza romansującego ze studentkami. Gdy ginie młoda kobieta, Evan zostaje głównym podejrzanym. Śledztwo prowadzi lokalny detektyw Robert Malloy , którego dochodzenie nie tylko dowodzi złej reputacji profesora, ale również mocno go obciąża. Przeszłość Evana ujawnia, iż jest on zdolny do popełnienia zbrodni. Z czasem w niewinność męża zaczyna powątpiewać także jego żona, Ellen.

Trafiłem na ten tytuł i muszę napisać, iż jest to dosyć ciekawa pozycja. „Sieć podejrzeń” to thriller nakręcony w spokojny podejrzliwy sposób. Cały czas balansujemy na krawędzi prawdy i fałszu. Nie jesteśmy w stanie wskazać gdzie znajduje się środek tego wszystkiego i kto ma racje. A może nikt nie ma racji? Może wszyscy zostali zaplątani w pewną grę jednego człowieka? Detektyw, Mąż, żona … jeden punkt zapalny w postaci zaginionej dziewczyny. Poszukiwania sprawcy trwają … tylko kto jest sprawcą? Przez cały film widz zadaje sobie to pytanie i nie jest do końca w stanie odpowiedzieć na nie. Detektyw, który dąży do celu własnymi sposobami. Można napisać, iż w którymś momencie jest już pewny kto za tym stoi. Jednak, czy w ostatecznym rozdaniu ma rację? Mąż, mężczyzna z życiową „rysą” , która prawie doprowadziła do rozpadu małżeństwa. Nowe otoczenie, nowe życie, jednak czy poprzednie nawyki nie powrócą? Reżyser filmu Simon Kaijser nakręcił film, który w swoim spokoju gmatwa całą przedstawioną sytuację. Przez 1 godzinę 40 minut, jesteśmy wciągani w mroczne życie pewnego profesora, który ma coś na sumieniu. Jego reakcje mogą świadczyć o Jego winie. Zachowanie zaczyna nas przekonywać o złych czynach. Widząc to wszystko, czując kłamstwo, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić czy On to zrobił. Zbliżając się do końca nadal nie jesteśmy pewni. W ostatnich minutach filmu, gdzie sprawa się wyjaśnia okazuje się, że jesteśmy kolejny raz zapędzeni w kozi róg. Teraz Ty sam widzu wyciągnij wnioski z tej opowieści. Czy On jest winny?

Naprawdę świetnie poprowadzona historia, która może się wydawać całkiem prosta, a w ostatecznym rozrachunku potrafi zaskoczyć. „Sieć podejrzeń” to przede wszystkim niezły pojedynek dwóch głównych postaci. Z jednej strony Detektyw policji, w którego wciela się świetny  Pierce Brosnan. Muszę powiedzieć, iż udało mu się stworzyć postać inną od dotychczasowych jakie grał. Tak jak by odciął się na chwilę od swojego stylu i spróbował czegoś innego. Rola spokojna, opanowana, podejrzliwa. Detektyw Robert Malloy tylko czeka na to, aż oprawca popełni błąd. Po drugiej stronie mamy Jego, Evan Birch, którego gra Guy Pearce. Kolejna popisowa rola tego aktora. Postać myląca nasze wszystkie tropy. Człowiek nie mający sobie nic do zarzucenia. Ktoś, kto w sposób filozoficzny podchodzi do życia jak i tego co go otacza. Tworzy własną rzeczywistość, wypierając przy tym stan realnych wydarzeń. Zakrzywia codzienność, budując swoje wspomnienia na nowo. Podatny na to co słyszy i widzi. Człowiek nieobliczalny w swoich odruchach, a z drugiej strony opanowany , nie zagrażający otoczeniu. Trzeba zadać sobie jeszcze jedno pytanie – czy chcemy usłyszeć prawdę czy też to jak ją postrzegamy?

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s