„55 Steps”

 

 

mv5bnmjkzjexnzetmge1zs00zmiwlthiztmtm2y1y2rkogi4mmu2xkeyxkfqcgdeqxvymjmwmdi5ng@@._v1_

 

Eleonor Riese jest pacjentką szpitala psychiatrycznego, która wstępuje na drogę sądową, by walczyć o prawo do odmowy zażywania niektórych leków, raczej niszczących jej kruche zdrowie niż cokolwiek poprawiających. Colette Hughes jest byłą pielęgniarką i prawniczką, która będzie towarzyszyć jej w tym karkołomnym wyzwaniu.

Często zastanawiam się nad tym dlaczego wiele filmów omija nas w kinach. Filmów, które powinny mieć swoje 5 minut na ekranie, wszystko po to by przesłanie dotarło do szerszego grona osób. Tak, wiem. Zawsze i wszędzie liczą się słupki ukazujące ewentualny dochód. Takie machinacje zabijają kino, ale cóż … już na to nic nie poradzimy i szukamy sami, gdzie się tylko da.

7 września 2017 roku swoją premierę na świecie miał właśnie ten tytuł „55 Steps” w dosłownym tłumaczeniu „55 stopni”. Historia niesamowita, historia trzymająca za gardło i co najważniejsze, historia która wydarzyła się na prawdę. Jak doskonale wiemy, życie pisze najlepsze scenariusze. Jeżeli twórca potrafi to wykorzystać, to daje tym sposobem możliwość poznania czegoś, o czym nie mieliśmy pojęcia. W tym kolejnym przypadku tak właśnie jest. Poznajemy kobietę, samotną jednostkę, która podejmuje walkę z okrutnym systemem. Reżyser obrazu Bille August, wyciąga z tej historii to co najlepsze, ukazując nam niezwykłą determinację dążenia do lepszego i godnego traktowania pacjentów szpitali psychiatrycznych jak i innych placówek medycznych. Wszystko powinno działać w dwie strony, lekarz ręka w rękę, współpracuje z pacjentem, a nie działa na jego szkodę. Pacjent to człowiek, a nie królik doświadczalny. Po to podejmujemy leczenie, by przynosiło skutki pozytywne, a nie szkodziło i powodowało jeszcze większy uszczerbek na zdrowiu.

55steps_01-h_2017

Ta przejmująca historia potrafi widzem wstrząsnąć, to film ukazujący okrutną prawdę o leczeniu psychiatrycznym w czasach ówczesnych. Rozjaśnia wiele spraw jakie miało miejsce i o czym nawet nie mieliśmy pojęcia. Każdy pacjent ma prawo do godnego leczenia z przestrzeganiem praw oraz godności. Eleanor Reise, kobieta która stara się odnajdować we własnej rzeczywistości, bierze sprawy w swoje ręce i postanawia walczyć o tą godność. Godność dla siebie jak i wielu innych pacjentów. Staje przy tym na przeciw wielkiemu przeciwnikowi, jakim jest cały system leczenia w USA, co za tym idzie – każdemu lekarzowi, który jest nieomylny. Walka z góry przegrana, można wręcz napisać, iż niemożliwa. Jednak Ta kobieta znalazła sprzymierzeńców, którzy jej pomogli i walczyli razem z Nią. Coś nagle niemożliwego, stało się bardzo osiągalne.

„55 Steps” to kino dramatyczne z humorystyczną nutą, wpadające w klimaty sądowniczo-medyczne. Historia życia Eleonor, która wpuszcza do swojego świata Colette, Jej prawniczkę oraz z czasem Przyjaciółkę. Nie raz się uśmiechniemy, czasem zaśmiejemy, a innym razem zmartwimy czy uronimy łzę. Szczególną uwagę należy zwrócić na role główne w tym filmie, a przede wszystkim rolę Eleonor, którą gra niesamowita  Helena Bonham Carter. Ta aktorka ma na swoim koncie wiele wspaniałych kreacji aktorskich. Potrafi wyciągnąć ze swoich postaci prawdziwą esencję prawdy. Jej nazwisko zawsze biorę w ciemno, gdyż wiem, ze przeżyję coś wspaniałego.  Tym razem jest podobnie. Ona jako Eleonor, jest niesamowicie prawdziwa. To kobieta pełna energii, która z życia czerpie garściami. Mimo swojej ułomności, przeciwności losu, znajduje wiele pozytywów. Jest samodzielna oraz dba o swój rozwój. Jest prawdziwa! Towarzyszy Jej Hilary Swank, można napisać, taka swego rodzaju przeciwwaga. Stonowana, często chłodna, zamknięta w sobie i swojej pracy. W momencie poznania swojej klientki, zaczyna doświadczać czegoś nowego oraz innego w życiu. Pewnego rodzaju szaleństwa, które może wypełniać przestrzeń i stać się światłem rozjaśniającym jego ciemne strony. Ta para zaczyna ewoluować, zaczyna się coś nowego, nieznanego. Otwiera się nowy rozdział w relacjach międzyludzkich, który zmieni bardzie wiele między tymi kobietami jak i w całym systemie leczenia w USA.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s