„Przemytnik” – „The Mule”

 

 

2f3d114b7b462494694d9cf49a37e92a

 

Eastwood wciela się w rolę Earla Stone’a. To 80-kilkuletni mężczyzna, który nie ma grosza przy duszy, jest sam jak palec i grozi mu zajęcie przez bank zadłużonego biznesu. Właśnie wtedy otrzymuje ofertę pracy, która wymaga od niego jedynie jazdy samochodem. W ten prosty sposób Earl staje się kurierem narkotykowym na usługach meksykańskiego kartelu, z czego zupełnie nie zdaje sobie sprawy. Dobrze sobie radzi. W zasadzie tak dobrze, że wielkość przewożonych przez niego ładunków wrośnie w tempie wykładniczym, a sam Earl dostaje pomocnika. Jednak nie tylko on śledzi poczynania Earla. Nowy tajemniczy przemytnik znalazł się także na celowniku znanego ze swej determinacji agenta DEA Colina Batesa . Mimo że problemy finansowe Earla odchodzą w niepamięć, błędy popełnione przez niego w przeszłości zaczynają mu coraz bardziej doskwierać. Nie wiadomo jednak, czy zdąży je naprawić, zanim dobiorą się do niego organy ochrony porządku publicznego lub egzekutorzy kartelu.

Każdy kto miał do czynienia z kinem Clinta Eastwooda, to wie i może być pewny, iż każdy kolejny tytuł z pod jego oka będzie taki jak trzeba. „Gran Torino” , „Snajper ” , „Za wszelką cenę ” , „Sully” ,  „Krwawa profesja ”  czy „Doskonały świat ” to tytuły które definiują tego człowieka jako reżysera. Jest ich oczywiście dużo więcej. Wspaniały aktor i reżyser, osoba dająca widzowi wiele wrażeń. 2019 rok i kolejna perełka Clinta podbija kino.  „Przemytnik” to film bardzo wyważony , bardzo dosadny w przesłaniu, prawdziwy. Jak zawsze jest to kino, które przyciąga uwagę swoją opowieścią oraz bohaterem. Nie jest to obraz bardzo głośny czy tez efekciarski, a tym bardziej nie rozhisteryzowany 🙂 Historia głównego bohatera jest opowiedziana lekko, swobodnie oraz co ważne, bardzo spokojnie, co działa jak magnes na widza. Przez to twórca filmu stara nam się pokazać bardzo ważne elementy układanki życia tego starszego człowieka. Mamy historię starca, który zaczyna mieć na celu ratowanie relacji ze swoją rodziną, którą zaniedbał. Zawsze ważna była praca, czym uciekały ważne rodzinne momenty, a to boli i pozostawia blizny w sercach bliskich. Obok tego wszystkiego idzie wątek przemytniczy, w który się wkręca, a bodźcem dla niego zaczynają być pieniądze, które jednak wydaje w konkretnych celach sprawiających radość. To w jaki sposób ukazana jest postać Earla chwyta widza za serce, mimo że wiemy, iż nie był dobrym mężem czy ojcem. Chcemy mu dać tą drugą szansę. Wszystko to co wiąże się z tą strefą bohatera jest pokazywane w sposób intymny oraz wyciszający, gdzie na tle lat wychodzi obraz cierpienia. Reżyser przez te 2 godziny, potrafi nas wzruszyć, ale i rozśmieszyć. Dwoistość historii napędza cały film i trzyma nas przy ekranie. Cała konstrukcja jest dosyć prosta, i bardzo zrozumiała, co ważne – życiowa. Eastwood nie boi się używać ckliwości czy też naiwności, pokazuje nam ludzkie rozterki, to czemu możemy ulec, co możemy w życiu przegapić, daje tym sposobem swoistą lekcję życia. Każda z postaci ma swoje miejsce w tym filmie i uzupełnia w całości naszego bohatera. Życie toczy się dalej, ale także ucieka nam jak woda przez palce. Starajmy zatrzymać się i o popatrzmy za siebie.

Jednak co by tutaj nie pisać, to najważniejszym ogniwem tego filmu jest sam Clint Eastwood. Miałem wrażenie podczas oglądania, iż to forma pożegnania z kinem, ale czy jesteśmy gotowi na to by już nie mieć przyjemności oglądać tego aktora na ekranach? Myślę, że jeszcze nie. Mam nadzieję, iż to nie jest ostatni film w dorobku tego artysty i jeszcze nas czymś uraczy. Póki co polecam Wam nowy tytuł „Przemytnik” ,gdyż po prostu WARTO !

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s