„Podły, okrutny, zły” – „Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile”

 

 

a6ef4c7dc03063cfe305.jpg

 

Jestem właśnie po zobaczeniu filmu „Podły, okrutny, zły” , chyba nie trzeba nikomu przedstawiać postaci jaką jest Ted Bundy. Chyba jeden z najbardziej znanych seryjnych morderców, jaki zapisał się niechlubnie na kartach historii kronik policyjnych. Owe czasy pozwoliły Mu na to, by grać na nosie organom ścigania. Brak odpowiednich środków oraz technik w działaniu organów policyjnych, dawało wiele możliwości takim osobom jak Bundy, którzy to doskonale wykorzystali. Z tego co kojarzę, już był jeden film na temat tego seryjnego mordercy o tytule „Bezlitosny morderca” z roku 2002. Jednak nic nie wiem na temat tego obrazu. Po wielu latach powstaje ten film fabularny. Jaki jest ten tytuł i w jaki sposób do niego podejść ?

Myślę, swoim zdaniem oczywiście, iż aby mieć jakiekolwiek pojęcie na temat tej postaci, to należy najpierw zobaczyć inną produkcję, ale tym razem dokumentalną. Mam na myśli czteroodcinkowy dokument stacji Netflix o tytule ” Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego” z roku 2019. W tym dokumencie poznajemy pełny profil tej osoby, poznajemy całą historię wydarzeń, a to wszystko w postaci rozmów reportera wraz z samym zainteresowanym. W ciągu tych 4 odcinków, każdy z nas, kto nie zna szczegółów całej historii tych spraw toczących się w kilku stanach USA, otrzymuje szczegółowy rys całości oraz obraz ZŁA jakie tkwiło w tym człowieku. Myślę, że to powinien być punkt wyjścia dla tego filmu fabularnego, który właśnie widziałem.

„Podły, okrutny, zły”  w reżyserii Joe Berlinger , nie jest filmem, który w jakiś szczególny sposób zapadnie widzowi w pamięć. Ktoś kto nie jest szczególnie w temacie historii, za wiele także się nie dowie, gdyż chaotyczna forma może trochę oglądającego zniechęcić. Przeskoki, wkładki informacji, brak szczegółowej chronologii. Tak naprawdę nie otrzymujemy filmu, który ma nam pokazać rys tego człowieka, jak się wszystko zaczęło i do czego to doprowadziło. Wiele ważnych kwestii się pomija w tym obrazie, przez co nie otrzymujemy ani dramatu, ani thrillera. Nie jest to także biografia, gdyż za mało w niej o Nim samym, tym bardziej daleko mu do kryminału. Dostajemy  tylko coś na pograniczu obyczajowej familii. Przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie. Zabrakło mi w tym filmie budowania odpowiedniego napięcia wokół tej postaci jaką jest Bundy. Reżyser po prostu zrealizował projekt, który miał najwidoczniej powstać, ale nie miał na niego szczególnego pomysłu. W tym przypadku wszystko skupia się na „kobiecie życia” Bundy’ego , Liz. To co dzieje się w związku z Jego osobą, jest tylko dodatkową otoczką, a myślę że tak nie powinno być. Obraz trwa 1 godzinę 48 minut i nie był to czas całkowicie udany. Jak pisałem, obraz mnie nie wciągał na tyle, bym z zainteresowaniem chłonął historię. Tak jak zwróciłem uwagę wcześniej, już miałem pojęcie o całej sprawie, gdyż oglądałem dokument. Jednak gdyby było inaczej, to przypuszczam, że zaczęło by mi brakować wielu kawałków układanki, a to jest akurat wielki minus tej produkcji.

Znajduję jednak w tym filmie jeden zaskakujący dla mnie plus. Główną postać zagrał w obrazie Zac Efron, aktor który do tej pory kojarzył mi się tylko z głupkowatymi amerykańskimi komediami, które zalewają ekrany kin. Sam miałem mieszane uczucia, gdy zobaczyłem na plakacie jego twarz. Dzisiaj mogłem to zweryfikować. Zobaczyłem przebiegłość, wyższość, postać cwaniaka, pewność i co najważniejsze, zobaczyłem ZŁO. Efron potrafił w swoją postać tchnąć tego Bundy’ego, jakiego widziałem w dokumencie. Mimika twarzy, szelmowski uśmiech, oczy szatana,  twarz niewinnego człowieka. W tym przypadku wielka piątka dla tego aktora, który poradził sobie z rolą naprawdę świetnie i myślę, że dla niego można zobaczyć ten tytuł. Trzeba zostawić, że to dobry znak pokazujący, iż Efron może zagrać też coś innego  a nie należy go szufladkować.

„Podły, okrutny, zły” to coś co może powstało na fali zainteresowania publiki tematem i było zrobione na szybko, stąd taki mizerny efekt całości.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s