„Rocketman”

 

rocketdolby

 

 

Zawsze powtarzałem, iż filmy biograficzne są dla mnie ważnym elementem w świecie filmu, zdarzają się słabsze obrazy, ale na szczęście tych lepszych jest zdecydowana większość. Tym razem na tapecie obraz przedstawiający postać (nadal żyjącą) świata muzyki. Tego człowieka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać – ELTON JOHN. Jestem po seansie tego filmu … uf, uf, uf! Na początku należy podkreślić jedno, osoby, które liczą na typowy „film na faktach” będą czuli się  trochę lub więcej rozczarowani podczas oglądania „Rocketmana”. Tego typu biografia, nie może być opowiedziana w nudny sposób, proszę państwa 🙂 Wszyscy Ci, bardziej otwarci na estetyczną alchemię, a już najbardziej spragnieni psychoaktywnego muzycznego spektaklu, mogą brać się za ten tytuł w CIEMNO! Będziecie oszołomieni.

Obraz „Rocketman” można spokojnie porównać do „Bohemian Rhapsody”, gdyż odległość czasowa nie jest za wielka między tymi tytułami. Według mojego osądu, ten tytuł jest wszystkim tym, czym nie udało się być „Bohemian …” W każdym momencie, gdzie poprzednik zawodzi, tam Rocketman błyszczy swoim pełnym blaskiem. Bardzo ważne jest w tym tytule to, iż twórcy poświęcają wiele czasu temu, byśmy zrozumieli skąd wywodzi się Elton John. Jak powstał Elton John, jak został stworzony. Ważne z jakiego środowiska się wywodzi i jak rodzina go ukształtowała, lub czego mu nie dała. W trakcie oglądania całej historii w pigułce, potrafimy ubrać jego życie w szaty rysujące Jego postać. Poznajemy życie sceniczne, oraz życie prywatne. Energia na scenie, radość, euforia, która nie przekłada się na świat za murami własnego domu. Brak miłości, brak szczęścia, brak własnej prawdziwej przystani do której można wracać. Takie właśnie było życie tego artysty. Standardowa ucieczka w alkohol, leki, narkotyki, były środkiem  uśmierzającym ból i odtrącenie. Mimo wszystko poradził sobie z nałogiem i od ponad 28 lat jest człowiekiem „czystym” od używek. Jego życie było jak rakieta, która miała tylko jeden start i mknęła z wielką siłą przed siebie. To była bomba bez opóźnionego zapłonu. Młody człowiek, który miał swój pomysł na siebie, oraz szczęście trafienia na jednego prawdziwego przyjaciela w postaci Bernie’go Taupin’a, autora wielu tekstów z którym nadal współpracuje, a to już ponad 50 lat . Tak zaczęła się wielka podroż tej dwójki młodych ludzi, którzy dostali się na niezwykły szczyt.

„Rocketman” to film szalony, bardzo kolorowy,  bardzo prawdziwy i dosadny, pokazany w nawet trochę przerysowany, czy też abstrakcyjny sposób. Jednak to własnie czyni z niego coś wyjątkowego, niestandardowego. Dexter Fletcher miał pomysł na tą historię po swojemu. Dzięki niemu wkraczamy w pewien świat iluzji ubrany w znaną nam bardzo dobrze muzykę Eltona Johna. Realność wpada w podświadomość naszego głównego bohatera. Przenosi nas w głębie tej postaci, by zrozumieć jego wieczną wewnętrzną walkę o siebie czy też swoje uczucia. Dwie godziny przeleciało mi na tym obrazie jak pstryk palcami. Widz zostaje w pewnym sensie zahipnotyzowany obrazami, muzyką, historią.

Koniecznie należy także wspomnieć o głównej roli męskiej, która jest po prostu FENOMENALNA. Taron Egerton w rewelacyjnie naturalny sposób odnalazł się w świecie Eltona Johna. Jego postać to Elton John. Nie ma w niej nic z przerysowania, sztuczności, nawet gry. Ma się wrażenie, iż to właśnie ten artysta, który stara nam się opowiedzieć własne życie na swój pogmatwany sposób.

Osobiście bawiłem się wyśmienicie na tym filmie i muszę napisać, że zostałem zaskoczony całą formą tego obrazu, gdyż oczekiwałem sztampowej, tradycyjnej opowieści. Lubię takie niespodzianki!  „Rocketman” to po protu prawdziwa rakieta!

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s