Vox Lux

 

D1FSe6SVAAYO4A7

 

VOX LUX to swego rodzaju portret XXI wieku. Myślę, że to trafne określenie, do tego co działo się na przełomie ostatnich 20 lat w branży muzycznej oraz tego co dzieje się na świecie, czy także tylko w samych Stanach Zjednoczonych. To przenikanie się światów, które wpływają na siebie rodząc pewnego rodzaju potwory wychodzące z ludzi na światło dzienne. Reżyser oraz scenarzysta tego filmu Brady Corbet nadaje swemu obrazowi pewną szorstką strukturę wyrafinowania, ukazując płytkość „gwiazdek” muzyki pop. Wszystko dzieli na rozdziały , co daje temu wszystkiemu pewien sens w oglądaniu oraz zrozumieniu przesłania twórcy. W kilku momentach wychwycimy pewien kontrast bazujący na podziale między czymś wzniosłym, a bezsensownie trywialnym, co w rezultacie sprowadza wszystko do groteski. Tym własnie jest ten obraz, ukazuje tą małostkowość ludzi w show biznesie , którzy chcą udowodnić że swoimi poczynaniami wpływają na świat. Tyczy się to wszystkiego i wszystkich, tutaj oparte jest to na zrodzeniu się gwiazdy w wyniku dramatu. Dalsza droga jest już tylko budowaniem czegoś z niczego.  W tym filmie poznajemy dziewczynę o imieniu Celeste. Można napisać  „byłą” nastolatką, która przekracza granicę dorosłości właśnie tym okresie. Tragedia, jaka Ją dotyka ,stawia tym samym na szczycie sławy. Spokój, ustępuje stopniowemu szaleństwu. Można wręcz odnieść wrażenie, iż ta dziewczyna podpisała pakt z diabłem, który pozwala jej powrócić w określonym celu. Jej kariera rozwija się w cieniu zjawisk, które naznaczyły XXI wiek takie jak ataki terrorystyczne, szkolne strzelaniny, medialna rewolucja. Te wszystkie wydarzenia to zmiany jakie zachodzą na świecie i wpływają na każdego z osobna, czasem jako ogólna wiedza, a czasem jako osobista tragedia. Celeste przechodzi kilka etapów swojej drogi tej kariery, poprzez przemoc, narkotyki, sex, wolność, pieniądze, wydarzenia na świecie. Gdzieś w trakcie powoduje to jej upadek, po czym dostaje kolejną szansę na powstanie. Wykorzystuje ją w 100 %, nie patrzy na ludzi, nie patrzy na uczucia, liczy się tylko powrót i to co za tym idzie.

Można napisać, iż ten film jest takim mrocznym odbiciem „Narodzin Gwiazdy”. Mamy tutaj wiele przeciwności, które na siebie mają wpływ. Odwieczna walka o przetrwanie, bycie na szczycie, przeliczanie pieniędzy, wykorzystywanie ludzi. Mroczność tego obrazu odnoszącego się dosyć mocno do współczesności, powoduje że nie jest on łatwy oraz przyjemny w odbiorze. To jest ten typ kina, który może się nie podobać. Mamy do tego narratora, który nakreśla pewne wydarzenia, mające wcześniej miejsce i dające widzowi głębszy obraz sytuacji. W tej roli słyszymy głos Willem Dafoe .Osobiście lubię wyzwania w kinie. Mamy wielu twórców i każdy coś sobą reprezentuje w kinie światowym. „Vox Lux” mino swojej długości – 1 godzina 50 minut – mnie nie znudził. Wszystko to co dzieje się na ekranie, potrafiło przykuć moja uwagę by zrozumieć te zależności, jakie panują w świecie. Tak naprawdę, przecież to wiemy, to znamy. Świat poszedł aż za bardzo do przodu, powodując wiele sytuacji, które pozostawiają krwawy ślad w głowach. Tyczy się to naprawdę wszystkiego.

Corbet, po prostu ubiera to w swojej szacie i ukazuje nam ten obraz w lekko złożony, ale nie męczący sposób. Oprócz tego sam film jest nakręcony w formie ciemnej faktury, która potrafi przypominać poważniejsze klasyczne kino. Częste używanie ujęć slow-motion, przeplecione z przyśpieszonym obrazem oraz ujęć z ręki, tylko temu dodaje odpowiedniego smaku, osiąga zamierzony cel. Dzięki takim zabiegom, twórca buduje poczucie niepokoju, pewnej tajemnicy i gdzieś jakiegoś zawieszenia w przestrzeni, czegoś , czego i tak nie dostrzeżemy. Rockowa muzyka, przeplatana z posępną muzyka poważną oraz twórczością pop, to zmieszanie idealne jako podkład dla tej historii. To jak zrozumiemy ten film, zależy tylko od Nas samych. To co z niego wyciągniemy może Nam się podobać, lub nie. TO właśnie jest VOX LUX.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s