„Mały Zgon”

 

 

MalyZgondatapremiery-655

 

Mały Zgon , cóż to za miejscowość? Gdzie ona jest położona? o co w tym wszystkim chodzi? …. może mały wstęp jako opis dystrybutorski … „Mały Zgon” to kryminalna czarna komedia, w której skorumpowani stróże prawa zmierzą się z milionowymi długami karcianymi, a międzynarodowy kartel narkotykowy z poczciwymi, rodzimymi zakapiorami z Mazur. W cichym i spokojnym Małym Zgonie, sezon na zgony właśnie się rozpoczyna. Serial zabierze widzów w porywającą, czarno-komediowo kryminalną podróż przez świat narkotykowych karteli, gangsterów rządzących więzieniem, skorumpowanych stróży prawa i podziemnego pokera rozgrywanego o miliony. Wartka akcja prowadzi przez mazurskie jeziora, lasy i spokojne w teorii miasteczka. A wszystko zacznie się, gdy dyrektor więzienia zamieni się miejscami z gangsterem z programu ochrony świadków.

Serial „Mały Zgon” to najnowsza produkcja stacji Canal+, która zagościła na naszych ekranach 8 marca. Ten 8 odcinkowy serial naprawdę potrafi dać dobra rozrywkę. Już samo nazwisko wyłaniające się z za kamery związane z tym tytułem przyciąga. Pomysł na serial miał Łukasz Żukowski, który przedstawił materiał na podstawie którego powstał cały scenariusz do serialu. Za sam scenariusz zabrały się trzy osoby Maciej Kawalski, Filip Syczyński oraz Piotr Domalewski. Odpowiedzialność za kręcenie tej opowieści również wzięli na siebie panowie Syczyński oraz Kawalski a wsparł ich nie kto inny jak sam Juliusz Machulski. To był moim zdaniem strzał w dziesiątkę! Ten cały serial to Machulski, ten stary dobry Machulski, którego pamiętam z jego wcześniejszych  filmów. Podczas oglądania wręcz czujemy świetną energię między aktorami i reżyserem, jest spontaniczność, bez robienia czegoś na siłę. Każdy odcinek tej historii ciągnie widza , by sięgał po kolejny i kolejny. Znajdujemy w tym serialu swoich bohaterów, których uwielbiamy 🙂 , ale tak naprawdę ciężko wskazać kogoś kto nas denerwuje, gdyż tam każda postać jest po prostu świetna i ma swoją niepowtarzalną osobowość. Aktorzy w tym serialu wykonali kawał rewelacyjnej roboty. Ich postaci mają naturalny luz, humor i są prawdziwe. Pomysł na serial faktycznie jest bardzo ciekawy, co sprawia że ogląda się go naprawdę dobrze, gdyż nie mamy wrażenia dejavu. Wczoraj skończyłem 8 odcinek i jestem naładowany z pytaniem – co dalej? Ewidentnie twórcy mówią nam, że to nie koniec historii. Tylko dlaczego skończyliście w taki sposób? trudno, kino często ma swoje prawa i własne pomysły, na to by widz czekał z utęsknieniem na rozwój kolejnych wydarzeń. Tak jak wspominałem serial to przede wszystkim świetna gra aktorów i tak, w roli głównej, podwójnej roli, na ekranie pojawia się Piotr Grabowski jako Marek oraz Ryszard. Aktor świetnie oddzielił od siebie te dwie postaci. Bez trudu wciela się w jedną i druga rolę, gdzie nie widzimy podobieństw w zachowaniu, poruszaniu, mówieniu. To faktycznie dwóch mężczyzn, którzy skrzyżowali swoje linie życia gdzieś na pewnej drodze w środku lasu. Na ekranie zobaczymy także moim zdaniem rolę perełkę tej historii w którą wciela się Anna Seniuk. Rola Teresy, matki Marka i Ryszarda jest wręcz fenomenalna. Ona rozwala system. Jej teksty, zachowanie, humor, rozbawia widza.Często nie pojawia się na ekranie ale czekamy na nią z utęsknieniem. Na prawdę świetna postać, a w niej mało widziana Seniuk. W innych rolach, które także mają swoje znaczenie zobaczymy min. Katarzynę Herman, Jacka Komana, Mirosława Haniszewskiego czy Stefana Friedmana.

Ktoś może powiedzieć, że takie historie już były, jest pełno broni, są narkotyki, jest przemyt, układy z policją, porwania, strzelaniny … itd. Zgadzam się, były, jednak tutaj to wszystko jest świetnie ubrane w fajną otoczkę czarnego humoru według Machulskiego.  Dzięki temu to co znamy nabiera innego koloru w tym filmie.  To co jest zbudowane na tej bazie gangsterki, przechodzi na inny wymiar fajnego humoru oraz dobrego kina, gdzie widz dobrze się bawi.

„Mały Zgon” to świetna produkcja, to świetna pozycja do zobaczenia. Nie jest nudno, tam wiecznie coś się dzieje. Wiele zwrotów akcji na ekranie, wiele czarnego humoru, rewelacyjni bohaterowie. Za tym właśnie min stoi Machulski, który pchnął w to wszystko swojego ducha i styl, ja wyczuwałem to w wielu scenach i tylko On to potrafi w taki sposób. Polecam.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s