„Platforma” – „El Hoyo”

 

 

Poster-ThePlatform

 

Obraz który właśnie widziałem, wcale nie musi być obrazem przyszłości. „Platforma” to coś, co spokojnie mogło by funkcjonować we współczesnym świecie, a może bardziej świecie dyktatury, przymusu, fałszu … Hiszpańskie produkcje potrafią przyciągać widza swoim pomysłem na dobre kino, tak samo w przypadku seriali jak i filmów. One mają w sobie innego ducha, inny klimat, który odróżnia się od każdej innej produkcji wywodzącej się z różnych częsci świata. Bardzo dobrze, tym sposobem mamy różnorodność w kinie. Wróćmy jednak do tego tytułu …

Poznajemy mężczyznę o imieniu Goreng, który decyduje się dobrowolnie spędzić czas w tak zwanej Dziurze, w zamian za uzyskanie dyplomu. Przywilejem jest to, że można ze sobą zabrać co się chce. On zabiera egzemplarz „Don Kichota z La Manchy”, zupełnie nieświadom grożącego mu niebezpieczeństwa. Przysłowiowa dziura jest więzieniem, którą rządzi bowiem wspominana z podziwem i strachem Administracja, która co miesiąc zarządza przeniesienie więźniów. Bez względu na to, co zrobiło się przed pobytem w Dziurze, można losowo trafić na któryś z wyżej lub niżej położonych poziomów. A w tym drugim przypadku śmierć z głodu jest niemalże nieunikniona. Patrząc na ten opis fabuły, już troche włos staje dęba, prawda? Oglądając ten obraz czujemy jaka panuje sytuacja, jest ciężka, duszna, często trudna a i momentami obrzydliwa, to jest właśnie świat dziury. Możemy bardzo łatwo odnaleźć pewnego rodzaju przekaz na temat stanu ówczesnego społeczeństwa , tak naprawdę na całym świecie. Ten stary konsumpcjonizm, ten pęd za tym by piąć się wyżej, to nienasycenie cierpieniem innych. Nikt nigdy nie patrzy na potrzeby innych, szczególnie Ci będący na górze łańcucha statusu życia. Te momenty gdy, brakuje umiarkowania w piciu czy też jedzeniu i ta satysfakcja na twarzach mówiąca, że jestem w hierarchii na ten moment wyżej od Ciebie. Zero porozumienia z innymi osobami, czy to na dole, czy to na górze – dlaczego? Dlatego by nie spaść niżej niż ty jesteś, ignorancja jest mocna i co ważne włącza się instynkt przetrwania. To są warunki, do których człowiek nie jest przystosowany, więc stara się przystosować.  To wszystko w tym filmie bardzo podkreśla różnice społeczne, nierówności między klasami oraz te brutalne czy też okrutne konsekwencje związane z tym stanem.

 Moim zdaniem sam film ma zarazem ciekawą ale i prostą konstrukcję, która daje nam możliwości do własnych interpretacji sytuacji. Jest to obraz z lekka dziwny, bardzo duszący oraz niepojący z psychodelicznym zacięciem. Często znajdujemy w nim dosyć obrzydliwe sceny, jednak to także ma swój cel, ukazujący jak pewne czynności uświęcają środki. Jest to schemat opowieści o wielowątkowym przekazie. Nie wszystko jest wyjaśnione, czasem jest akcent który pociągamy sami i budujemy alternatywną do powieść. Reżyser filmu tak tworzy konstrukcję, iż widz zaczyna czuć się jak w pułapce, czuje powietrze tego miejsca, czuje klaustrofobie związaną z tymi pomieszczeniami oraz strach przed tym co przyniesie mu platforma następnego dnia i czy będzie w stanie przeżyć kolejne kilka dni. Tak naprawdę jestem sam i musisz uważać, by jutro się obudzić.

Należy zwrócić uwagę także na bohaterów jacy pojawiają się w tej opowieści i których spotyka na swojej drodze Goreng. To Oni są przede wszystkim pewnym tłem całej sytuacji. Jego pierwszy współwięzień jest chyba najbardziej szokujący, a zarazem spokojny w swoich przekonaniach, który doskonale potrafi się odnaleźć w momencie swojego życia. Rola dosyć odurzająca i zarazem wstrząsająca, poprzez zachowanie a następnie czyny. Kolejną jest tajemnicza kobieta, która za wszelką cenę pragnie odnaleźć swoje dziecko. Szalona, cicha, niebezpieczna, zrobi wszystko by osiągnąć cel. Jednak czy w dziurze zamknięto dziecko? Może to tylko jest fikcja i ono nie istnieje? Inną więźniarką jest kobieta, która sama rekrutowała Gorenga jak i innych do dziury. Pracowała dla Administracji 25 lat. Znalazła się także w tym miejscu na własne życzenie, dzięki Niej, nasz bohater może poznać pewne inne szczegóły tego miejsca. Jednak czy one tak naprawdę będą pomocne by coś zdziałać? Czy kobieta, mimo że pracowała w tym systemie zna prawdę?  Na koniec mamy ostatniego współwięźnia, który wspólnie z Gorengiem wprowadza plan uratowania lub też wyrównania szans w tym miejscu dla wszystkich. Podejmują się zadania. Jednak czy one będzie łatwe do wykonania?  Na ile starczy im sił by przeżyć? Obsada tego filmu tworzy dodatkowo niepowtarzalny klimat i świetnie uzupełnia całość.

„Platforma” to świetne kino, jeżeli takowe lubisz poznawać. Sam decydujesz jak zrozumiesz przekaz jaki z tego płynie. Sam zrozumiesz jaki jest finał tej opowieści, gdyż nikt Ci tego na tacy nie poda. Miejsce które potrafi przerazić, dające Ci na miesiąc czasu nadzieję lub stawia Ciebie pod ścianą. Kwestia zasady ruletki, nie wiesz na jaki numer trafisz. To jest dziura.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s